• پست الکترونیک

    support@masirafarinanpars.com
  • پشتیبانی

    ۸۸۰۶۲۸۶۵_۸۸۲۱۱۸۵۶
فروردین ۲۱, ۱۳۹۸

تحصیل در ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن چقدر است؟ چطور برای تحصیل در ژاپن اقدام کنیم؟ خدمات موسسه مسیرآفرینان پارس در اعزام دانشجو به ژاپن چگونه است؟ همراه ما باشید تا در این مقاله بسیار مفید تمامی مواردی که نیاز به آگاهی از آن برای تحصیل در ژاپن را دارید را برای شما ذکر کنیم.

 

مرتبط بخوانید: اعزام دانشجو به روسیه

 

ژاپن کشوری دراقیانوس آرام واقع درآسیای شرقی است، که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و جزء مرفه ترین کشورها و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی به شمار میاید. پایتخت ژاپن توکیو و واحد پول آن ین میباشد. تحصیلات در ژاپن مانند دیگر کشورها از سن ۶سالگی آغاز میشود و دانش آموزان پس از گذراندن دوره ی ۱۲ ساله ی تحصیل و اخذ مدرک دیپلم مجوز وروود به دانشگاه های ژاپن را دریافت میکنند. مراكز آموزش‌ عالی در ژاپن‌ به‌ سه‌ دسته‌ دولتی، محلی و خصوصی تقسيم‌ می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی و محلی تحت‌ پوشش‌ وزارت‌ علوم در ژاپن‌ هستند. دانشگاه‌های خصوصی نيز با مجوز اين‌ وزارتخانه‌ فعاليت‌ می‌كنند و با در نظر گرفتن‌ مسائل‌ آموزشی، درصدی از هزينه‌های خود را نيز از دولت‌ دريافت‌ می‌كنند. تعداد دانشگاه های خصوصی در ژاپن از دانشگاه های دولتی بیشتر است که البته دولت ژاپن در نظر دارد با پرداخت بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خصوصی ژاپن و اعطای تسهیلات ، شمار دانشجویان بین المللی خود را تا سال ۲۰۲۰ به ۲برابر افزایش دهد.

 

دانشگاه های ژاپن :

همانطور که گفته شد کشور ژاپن یک کشور پیشرفته و از لحاظ علمی کشوری برتر در سطح آسیا و یا در بعضی موارد در سطح اروپا میباشد. تحصیل در دانشگاه های ژاپن از مواردی است که بسیار خواهان دارد زیرا مدارک دانشگاهی این کشور از درجه اعتبار خوبی بر خوردار هستند. زبان تدریس در دانشگاه های ژاپن برای مقاطع قبل از لیسانس ، ژاپنی و برای مقاطع لیسانس و بالاتر به انگلیسی و ژاپنی میباشد که توصیه میشود دانشجویان تسلط نسبی به زبان ژاپنی برای گذران زندگی روزمره ی خود داشته باشند. به طور کلی ۷۸۰ دانشگاه در ژاپن وجود دارد که قوی ترین رتبه بندی در جهان از آن دانشگاه توکیو است که رتبه ی ۲۸ را در رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است.

 

مرتبط بخوانید : اعزام دانشجو به اتریش

 

دانشگاه اوزاکا در سومین شهر پرجمعیت ژاپن قرار دارد و رتبه ی ۶۳ را در جهان به خود اختصاص داده است و شامل ۵۰ عنوان برتر در رشته های شیمی ، زیست شناسی ، مهندسی شیمی ، فیزیک ، نجوم ، دندانپزشکی و علوم مواد میباشد. در زیر به برخی از دانشگاه های معتبر ژاپن که از اعتبار و رتبه ی خوبی برخوردار هستند اشاره میشود:

نام دانشگاه رتبه در رنکینگ جهانی QS Top Universities 2018
The University of Tokyo ۲۸=
Kyoto University ۳۶=
Tokyo Institute of Technology ۵۶
Osaka University ۶۳
Tohoku University ۷۶=
Nagoya University ۱۱۶=
Hokkaido University ۱۲۲
Kyushu University ۱۲۸
Keio University ۱۹۲=
Waseda University ۲۰۳

 

مرتبط بخوانید: اعزام دانشجو به سوئد

 

بورسیه ی تحصیلی در ژاپن :

در کشور ژاپن امکان در یافت بورسیه ی تحصیلی متعددی وجود دارد که امکان تحصیل بدون مشکلات مالی را فراهم میکند.یکی از رایج ترین این بورسیه ها برای ایرانیان بورسیه ی وزارت اموزش و پرورش و فرهنگ و تربیت بدنی و علوم تکنولوژی ژاپن است که در هر سال برای دانش اموزان و دانشجویان بین المللی خود در مقاطع فوق لیسانس و دکترا فراهم می آورد.

 

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

 

هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن :

هزینه های زندگی در ژاپن به نسبت شهری که دانشجو در آن زندگی میکند متفاوت است ولی میانگین هزینه های زندگی در ژاپن حدود ۷۴۰ دلار در ماه است. شهر توکیو بی تردید شهری گران برای زندگی میباشد از این رو سازمان خدمات دانشجویی ژاپن بودجه ای در حدود ۸۶۰ دلار در هر ماه را برای هزینه های زندگی توصیه میکند.

اگرچه هزینه تحصیل در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای آسیایی یکی از بالاترین‌ها است، اما باز هم از بسیاری از کشورهای غربی از جمله انگلستان و آمریکا به مراتب پایین‌تر است. به‌طور متوسط دانشجو باید سالانه مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون ین را برای شهریه دانشگاه ها در ژاپن بپردازد. البته دو دانشگاه توکیو و اوساکا (برترین دانشگاه‌های ژاپن بر اساس طبقه‌بندی QS) علاوه بر شهریه، هزینه دیگری به مقدار ۲۸۲ هزار ین بابت «هزینه پذیرش» از دانشجویان اخذ می‌کنند. به علاوه، دانشجویان سالانه باید بین ۱۷ هزار ین تا ۳۰ هزار ین بابت «هزینه امتحانات» پرداخت کنند.

 

مرتبط بخوانید: اعزام دانشجو به کانادا

 

اقامت در ژاپن پس از تحصیل :

دانشجویانی که در ژاپن به عنوان دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل هستند میتوانند در حین تحصیل به کار دانشجویی تا ۳۰ ساعت در هفته مشغول شوند تا بتوانند به این واسطه هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند. اما برای اخذ اقامت دائم ژاپن پس از تحصیل دانشجویان میبایست نوع ویزای خود را به یکی از انواع ویزاها از جمله ویزای کاری تغییر بدهند و این امر از طریق اشتغال به یک کار تمام وقت و داشتن یک قرارداد رسمی با کارفرما میسر میشود. بنابراین دانشجویان باید پس از اتمام دوره ی تحصیل خود به کار مشغول شوند تا به اقامت دائم ژاپن دست یابند. از این رو کشور ژاپن شرایط خوبی را برای اشتغال دانشجویان و افراد جویای کار در این کشور فراهم آورده است .

ژاپن یک کشور پیشرفته در زمینه ی صنعت تکنولوژی میباشد این موضوع را میتوان از وجود شرکتهای بزرگ تکنولوژی در این کشور به خوبی فهمید بنابراین افرادی که مهارت لازم را در این زمینه دارا میباشند به راحتی میتوانند کارمورد نظر خود را پیدا کنند و در نهایت به اقامت دائم ژاپن دست پیدا کنند. علاوه بر این مراکزی در ژاپن وجود دارند مانند مراکز کاریابی برای دانشجویان بین المللی که به افراد جویای کار کمک میکند تا سریع تر به این امر دست پیدا کنند.

 

مرتبط بخوانید: اعزام دانشجو به نروژ

 

در این مقاله کوشش شده تا اطلاعاتی را در خصوص تحصیل در  ژاپن ، اقامت دائم  ژاپن ، کار دانشجویی در ژاپن ، هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن ، کار پس از تحصیل در ژاپن در اختیار شما سروران گرامی قرار داده شود در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین موسسه ی اعزام دانشجو مسیرآفرینان پارس تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *